Udanych wakacji!!!

wakacje222

Pan Twardowski w Komornikach

Mistrz Twardowski zapraszał na wakacje do Krakowa podczas przedstawienia aktorskiego w Gminnej Bibliotece Publicznej w Strzeleczkach Filia Biblioteczna w Komornikach. Spektakl „Pan Twardowski”   nawiązywał bowiem  do jednej z najbardziej znanych legend związanych  właśnie z Krakowem.
To historia wielkiego uczonego Twardowskiego, który zamarzył sobie, że zdobędzie lek na nieśmiertelność.  Głównemu bohaterowi udaje się cało wyjść z opresji dzięki sprytowi i chęci niesienia pomocy innym.
Widowisko pełne humoru, sprawiło, że dzieci z Komornik  w przystępny sposób miały możliwość poznania tej pięknej legendy. Starodawne kostiumy i rekwizyty: kontusz czy szabla, przybliżyły młodym widzom czasy szlacheckie z XV – XVI wieku.  Odpowiednia oprawa muzyczna  przeniosła widzów do czasów minionej epoki. Dzieci miały możliwość usłyszeć hejnał Mariacki, jak też zatańczyć Krakowiaka.
Gminna Biblioteka Publiczna w Strzeleczkach przygotowała dla całej widowni słodki poczęstunek z życzeniami wspaniałego wypoczynku.
 DSC01881
 
twardowski w Komornikach

Gorące spotkanie z pisarką

W upalny dzień pisarka Pani Anna Czerwińska-Rydel przyjechała aż z Gdańska na zaproszenie Dyskusyjnego Klubu Książki działającego przy Gminnej Bibliotece Publicznej w Strzeleczkach Filia Biblioteczna w Zielinie. Temperatura na zewnątrz sięgała ponad 30 st C, a i w samej bibliotece czuło się dodatkowo gorącą atmosferę. Zaproszony gość  bardzo ciepło mówił w swoich książkach i opowiadaniach. Pisze bowiem o ludziach z pasją, problemach dzieci, potrzebie bliskości i muzyce. 
Pani Anna Czerwińska-Rydel jest z wykształcenia muzykiem, pedagogiem, wykładowcą, ale przede wszystkim pisarką. Porzuciła licznie wykonywane zawody poświęcając się pisaniu książek dla dzieci. Ma już ich na swym koncie czterdzieści pięć. Pisarka należy do Stowarzyszenia Pisarzy Polskich jest też członkiem polskiej sekcji IBBY. Mówi o sobie, że bardzo przywiązuje się do zwierząt. Posiada  psy  i trzy koty. 
Pani Anna Czerwińska-Rydel stworzyła serię dla dzieci i młodzieży, bardzo ciekawych, pełnych humoru książek biograficznych o wielkich Polakach. Między innymi o Fryderyku Chopinie, Marii Skłodowskiej-Curie, Kornelu Makuszyńskim, Witoldzie Lutosławskim, Henryku Sienkiewiczu, Aleksandrze Fredrze. Wszystkie pełne ciekawych zdarzeń, śmiesznych historii zainteresują zarówno dzieci jak i młodzież.  Są to książki oparte na źródłach i opracowaniach historycznych. 
Moimi pierwszymi, surowymi recenzentami są moje dzieci, następne  mąż, który słysząc mój ciepły głos zasypia i mama, której z kolei wszystko co napiszę, bardzo się podoba - wyznała czytelnikom z  śmiechem  pisarka.
Uczestnicy spotkania z przejęciem  wysłuchali opowieści o Fryderyku Chopinie i  Henryku Wieniawskim.  Zadawali też chętnie pytania, aby bliżej poznać pisarkę, jej życie, pasje i twórczość. 
Na koniec był słodki poczęstunek  przygotowany przez Panią Teresę Pawłowską- moderatora DKK. 
Spotkanie odbyło się 12 czerwca i sfinansowane zostało przez Instytut Książki w nagrodę za wyróżniającą się działalność promującą literaturę i bibliotekę publiczną.
 spotka z pis

"Zajęcza chatka" w bibliotece

Gminna Biblioteka Publiczna w Strzeleczkach zaproponowała najmłodszym czytelnikom bibliotek w Racławiczkach i Pisarzowicach  przedstawienie teatralne pt. „Zajęcza chatka”. Aktorzy ze Studia Małych Form Teatralnych z Krakowa przedstawili bajkę o zajączku, którego chytry lis wypędził podstępem z domu. Zajączek szukał pomocy wśród przyjaciół - zwierząt, lecz wszyscy  bali się  przebiegłego lisa. Najodważniejsze okazały się przedszkolaki, które wspólnie z kogutem pomogły zajączkowi wyjść z opresji. Aktorzy wraz z  dziećmi bawili się  wspólnie przy piosenkach. Podczas  spektaklu aktorzy nawiązywali bezpośredni kontakt z dziećmi i włączali je do współudziału w  przedstawieniu. Humorystyczne dialogi połączone z wesołą zabawą sprawiły, że spektakl bardzo podobał się wszystkim dzieciom. Dodatkowo niespodzianką były słodycze przygotowane przez bibliotekę, ponieważ  bajka,  jak i słodki poczęstunek był prezentem z okazji minionego Dnia Dziecka.

zajęcza chatka racławiczki

 

Zajęczachatka pisarzowice

 

Zaraszamy na spotkanie z muzykiem, pedagogiem, autorką książek dla dzieci i młodzieży o tematyce muzycznej , historycznej, społecznej i biograficznej.

DYSKUSYJNYKLUBKSIĄŻKI

Pisze i opowiada prawdziwe historie

DSC01904Lubiana i utytułowana pisarka Wioletta Piasecka spotkała się z ponad  120 uczniami szkół podstawowych gminy Strzeleczki w Gminnej Bibliotece Publicznej w Strzeleczkach Filia w Mosznej.  Autorka książek dla dzieci, wielu biografii, sztuk teatralnych i słuchowisk radiowych, spotkała się z najmłodszymi czytelnikami w nagrodę za bardzo wysoki wskaźnik wypożyczeń jakim może pochwalić się GBP w Strzeleczkach. 
     Dzieci wybrały do prezentacji, przez pisarkę, książkę pt. Ignaś. Opowieści patriotyczne. Książka jest opowieścią o Ignacym Janie Paderewskim i  została wydana jako  projekt realizowany w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości. Pani Wioletta zachęcała do przeczytania niezwykle ciepłej, chwytającej za serce opowieści o chłopcu, Ignacym Janie Paderewskim, który miał tylko dwa marzenia: być kimś i zrobić coś dla Polski. 
 Zachęcam do czytania moich książek ponieważ większość to historie prawdziwe. Opowieści o ludziach, o wielkich sercach. Jestem w trakcie pisania kolejnej   historii dla dzieci o Janie Pawle, polskim papieżu. Prosto z Mosznej jadę do Wadowic, to jest dla mnie duże wyzwanie – zwierzyła się pisarka. 
pib1
 
     Przerywnikiem i zabawą był  teatrzyk kukiełkowy przygotowany przez panią Wiolettę na podstawie jej wesołych wierszyków o zwierzątkach. Dzieci nie tylko słuchały, ale aktywnie uczestniczyły w spotkaniu – losowały „wróżby” dotyczące tego, kim będą w przyszłości. Pisarka sprawdziła również wiedzę dzieci na temat znajomości ligi światowej piłki nożnej z jej  najnowszej książki. Przez cały czas trwania spotkania panowała bardzo miła atmosfera. Sympatyczna pisarka wyczerpująco odpowiadała na wszystkie zadawane przez dzieci pytania. 
bip1
 
Pani Piasecka  ufundowała dzieciom klasy III Szkoły Podstawowej w Strzeleczkach nagrody książkowe z wpisem,  gratulując I miejsca w konkursie na pracę zbiorową „Strzeleczki w komiksie”. Natomiast uczniowie kl. II i IV Szkoły Podstawowej w Zielinie otrzymali upominki ufundowane przez Instytut Książki w Krakowie za najlepszą działalność w roku szkolnym 2018/2019. Dodatkową radością był autograf pisarki na otrzymanych kubkach z logo DKK.
bip3
bip4
 
 

Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat!

    Książka ,,Medal za uśmiech...czyli dzieci mają głos" nieprzypadkowo została wybrana na spotkanie w Dyskusyjnym Klubie Książki GBP w Strzeleczkach Filia w Zielinie. Już w tym miesiącu biblioteka gościć będzie autorkę tej książki - Panią Annę Czerwińską-Rydel. Dzień dziecka był doskonałą okazją aby dzieci poznały historię Orderu Uśmiechu, który jest pierwszą realizacją testamentu Janusza Korczaka - Starego Doktora, który apelował aby traktować wszystkie dzieci z szacunkiem. Nikt poza dziećmi nie może wnioskować o przyznanie tego właśnie orderu.
          Pierwsza część książki opowiada o Starym Doktorze, który sam podał się do sądu, bo zdarzyło mu się raz złamać zasadę szacunku. Druga część dowodzi, że nie tylko osobom  znanym przyznaje się Order Uśmiechu. Każdy może na niego zasłużyć, ważne aby mieć serce i uśmiech dla dzieci. Kolejna część zaznajamiała z setką Kawalerów Orderu Uśmiechu. Z tych osób dzieci najbardziej zapamiętały m.in. Jakuba Błaszczykowskiego, Malalę Yousafazi, Ewę Chrobak. Na końcu klubowicze dowiedzieli  się, jak można nominować wybraną osobę dorosłą do tego odznaczenia. Najważniejszy jest uśmiech dziecka, bo jak powiedział Janusz Korczak - ,,kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat." 
          Książka ciekawie skonstruowana, zwięźle i ciekawie  napisana. Dzieci po przeczytaniu i wspólnym omówieniu książki zyskały dużo ciekawych informacji. A już od dzisiaj cierpliwie czekają na 12 czerwca, kiedy to do w  bibliotece  w Zielinie pojawi się pisarka.
 dzieci mają głos

Szelmostwa lisa Witalisa

Gminna Biblioteka Publiczna w Strzeleczkach przypomniała  dzieciom z Dobrej opowieść o Lisie Witalisie, słynnego polskiego bajkopisarza, Jana Brzechwy.
Lis Witalis to największy szelma w okolicy. Jego dumę stanowi ogromny puszysty ogon, z którym obnosi się po lesie. Ma taki charakterek, że bez problemu zdobywa to, na co przyjdzie mu ochota. Ale tylko do czasu.
To dynamiczne i zabawne przedstawienie, w którym aktorzy zaczarowali scenę, rozbawili dzieci, jak i dorosłych, wystawione zostało przez krakowskich aktorów. Szelmostwa tytułowego bohatera w finale utworu zostają ukarane, w myśl „kto dołki pod kim kopie, ten sam w nie wpada”. Czytelnicy z Dobrej chętnie angażowali się do współtworzenia akcji, przez co spektakl na długo pozostanie w ich pamięci.
 Dino Szelmostwa

Dino nowy przyjaciel

Przedstawienie krakowskiego teatru pt. „Dino nowy przyjaciel" obejrzeli i uczestniczyli w niektórych scenach uczniowie klas edukacji wczesnoszkolnej i przedszkolaki z Zieliny i Strzeleczek. Dzieci poznały historię małego dinozaura imieniem Dino, który przeniósł się w czasie do współczesności. Problemy z poznawaniem naszej rzeczywistości, nawiązywaniem nowych znajomości, towarzyszą małemu dinozaurowi na niemal każdym kroku i w każdym momencie jego przebywania w nieznanym mu świecie. Pomagają mu w tym osiołek i papuga. Zaprzyjaźniają się i wspólnie próbują pomagać zagubionemu dinozaurowi. Dzieci bardzo żywo reagowały na przygody małego Dina, podpowiadały, co powinien zrobić, nazywać niektóre przedmioty, reagować na zaistniałe sytuacje. Przedstawienie bardzo się dzieciom podobało. Spektakl zorganizowała Gminna Biblioteka Publiczna w Strzeleczkach.

Dino Strzeleczki

Dino Zielina

SERDECZNIE ZAPRASZAMY!!!

WIOLETTAPIASECKA1