GMINNA BIBLIOTEKA PUBLICZNA

w S t r z e l e c z k a c h

O tym, że przygody Rumcajsa nadal zachwycają przekonało się ponad 150 dzieci z bibliotek w Komornikach i Dobrej. W latach 60-tych XX wieku zrealizowany został według cyklu powieści Václava Čtvrtka, czechosłowacki serial animowany. Była to kreskówka opowiadająca o przygodach Rumcajsa – rozbójnika z rzaholeckiego lasu i jego rodziny – żony Hanki i syna Cypiska. Głównym wątkiem bajki jest konflikt między rozbójnikiem a Hrabią.
Na zaproszenie Gminnej Biblioteki Publicznej w Strzeleczkach, w ramach adaptacji znanych bajek, aktorzy z Krakowa wystawili w bibliotekach w Komornikach i Dobrej zapomniane już przedstawienie „Rumcajs”. Była to barwna historia o losach Hanki, Rumcajsa, Cypiska i wiewiórki, którym Hrabia wykradł wszystkie zapasy na zimę.
Przedstawienie było interaktywne, pozwalające widzom czynnie brać udział. Dzieci poddane urokowi scenografii, grze aktorskiej, oprawie muzycznej z ogromnym zaciekawieniem śledziły  przygody głównych bohaterów. Aktorzy i młoda publiczność spisali się na medal. Ten dzień będą wspominać, jako pełen  wrażeń.

Komorniki

Rumcajs Komorniki1