O tym, że przygody Rumcajsa nadal zachwycają przekonało się ponad 150 dzieci z bibliotek w Komornikach i Dobrej. W latach 60-tych XX wieku zrealizowany został według cyklu powieści Václava Čtvrtka, czechosłowacki serial animowany. Była to kreskówka opowiadająca o przygodach Rumcajsa – rozbójnika z rzaholeckiego lasu i jego rodziny – żony Hanki i syna Cypiska. Głównym wątkiem bajki jest konflikt między rozbójnikiem a Hrabią.
Na zaproszenie Gminnej Biblioteki Publicznej w Strzeleczkach, w ramach adaptacji znanych bajek, aktorzy z Krakowa wystawili w bibliotekach w Komornikach i Dobrej zapomniane już przedstawienie „Rumcajs”. Była to barwna historia o losach Hanki, Rumcajsa, Cypiska i wiewiórki, którym Hrabia wykradł wszystkie zapasy na zimę. 
Przedstawienie było interaktywne, pozwalające widzom czynnie brać udział. Dzieci poddane urokowi scenografii, grze aktorskiej, oprawie muzycznej z ogromnym zaciekawieniem śledziły  przygody głównych bohaterów. Aktorzy i młoda publiczność spisali się na medal. Ten dzień będą wspominać, jako pełen  wrażeń.
 
Komorniki
 
Rumcajs Komorniki1
 
RumcaJS kOMORNIKI
 
Dobra
 
Rumcajs Dobra1
 
rUMCAJS DOBRA