Za sprawą Pawła Beręsewicza dzieci z Gminnej Biblioteki Publicznej w Strzeleczkach Filia Biblioteczna w Zielinie miały  okazję  przenieść się w świat dziecięcych przygód za pośrednictwem wyjątkowej literatury dla dzieci i młodzieży. Spotkanie to zrealizowane było w ramach projektu "Dyskusyjne Kluby Książki”  współorganizowanego i współfinansowanego  przez Instytut Książki w Krakowie oraz Wojewódzką Bibliotekę Publiczną w Opolu.

27 września biblioteka  miała  przyjemność gościć na spotkaniu autorskim Pawła Beręsewicza z Warszawy,  pisarza dla dzieci, młodzieży, poetę, uznanego  tłumacza, leksykografa. Jego najbardziej znane książki to seria o rodzinie Ciumków, Tajemnica człowieka z blizną, A niech to czykolada!, Czy wojna jest dla dziewczyn?. Za swoją twórczość otrzymał wiele nagród.
       Na początku spotkania pisarz w dowcipny sposób opowiedział o przebiegu swojej kariery zawodowej. Dzieci ze Szkoły Podstawowej  w Zielinie dowiedziały się, że pan Paweł pracował jako nauczyciel języka angielskiego w liceum, a następnie  zajął się pisaniem słowników angielsko-polskich i polsko-angielskich. W związku z tym pisarz sprawdził u publiczności znajomość języka angielskiego. Następnie skierował uwagę słuchaczy w stronę czytelnictwa, zadając pytanie, czy to prawda, że ludzie czytają coraz mniej.
        Dzieci bardzo chętnie włączały się w dyskusję. Niektóre zostały także zaproszone na rozmowę o książkach przy wyimaginowanej herbatce i kawie. Paweł z klasy I  rozmawiał  o książce Poczet psujów polskich . Temat  sportu  poruszył z  piątoklasistą - Andreasem przytaczając książkę Więcej niż klub, natomiast  trzecioklasistka Zuzia chciała wiedzieć cos więcej o książce Czy woja jest dla dziewczyn?
 Pisarz opowiadał żywo i barwnie o bohaterach swoich utworów, nie zdradzając jednak zakończenia przygód.
         Zanim pan Paweł Beręsewicz pożegnał się  rozdawał jeszcze autografy i wpisywał dedykacje do książek. Na koniec powiedział, że pragnie, aby to spotkanie zostało w pamięci dzieci i zachęciło do czytania.

Berę